Candidates

Look for these candidates on Row C when you vote

Ronald Reagan

Ronald Reagan was the greatest President in living memory. He refused to compromise his Conservative principles, and was rewarded with two landslides.

Our Candidates

The next election cycle is right around the corner. Watch this space to learn the names of all of the Conservative candidates from this area!

The following candidates have received the endorsement of the Monroe County Conservative Party. They were chosen for their philosophical approach, their qualifications and their accomplishments.

Your support for Conservative candidates is not just important to the conservative Party. It is crucial to the success of Conservative values in our community. Vote for them on Row C in November, and let them know where you stand when you contribute to their victory.

Countywide

Cheryl Dinolfo County Executive
John L Demarco County Court Judge
Kyle R Steinebach County Court Judge
Sandra J Doorley District Attorney

County Legislator

Ed Wilt County Legislator – 1st District
Jackie Smith County Legislator – 2nd District
Tracy A Diflorio County Legislator – 3rd District
Frank Allkofer County Legislator – 4th District
Karla F Boyce County Legislator – 5th District
Fred Ancello County Legislator – 6th District
Brian E Marianetti County Legislator – 7th District
Matthew D Terp County Legislator – 8th District
Andris E Silins County Legislator – 9th District
Sean M Delehanty County Legislator – 11th District
Steve Brew County Legislator – 12th District
Matthew T Borkowski County Legislator – 13th District
George J Hebert County Legislator – 15th District
Joe Carbone County Legislator – 16th District
Gregory J Devlin County Legislator – 17th District
Tanya Conley County Legislator – 18th District
Kathleen A Taylor County Legislator – 19th District
Mike Zale County Legislator – 20th District
Orlando J Rivera County Legislator – 26th District

Brighton

Jordan N Kirkpatrick Brighton Supervisor
Dale S Vanvechten Brighton Member Of Town Council – 4 Yr Term

Chili

David J Dunning Chili Supervisor
Virginia L Ignatowski Chili Town Clerk
Kenneth R Kraus Chili Town Justice
Michael S Slattery Chili Member Of Town Council
James V Valerio Chili Member Of Town Council

Clarkson

Christa L Filipowicz Clarkson Supervisor
Sharon S Mattison Clarkson Town Clerk
Thomas A Guarino Clarkson Member Of Town Council
Leslie A Zink Clarkson Member Of Town Council

East Rochester

John R Alfieri East Rochester Village Mayor
Vincent E Raschiatore East Rochester Village Trustee
Mark A Florack East Rochester Village Trustee

Gates

Cosmo A Giunta Gates Supervisor
Steve Tucciarello Gates Member Of Town Council
Christopher B Diponzio Gates Member Of Town Council

Greece

Mike Barry Greece Member Of Town Council Ward 1
William F Murphy Greece Member Of Town Council Ward 2
Josh Jensen Greece Member Of Town Council Ward 3
Diana M Christodaro Greece Member Of Town Council Ward 4

Hamlin

Eric G Peters Hamlin Supervisor
Keylee A Gilfilian Hamlin Town Clerk
Paul S Rath Hamlin Town Justice
Martin C Maier Hamlin Town Justice
Joel Yager Hamlin Member Of Town Council
Phillip C Hurlbutt Hamlin Member Of Town Council

Henrietta

Kenneth H Breese Henrietta Supervisor
John G Pericak Henrietta Town Justice
Steven M Donsky Henrietta Town Justice
James F Beikirch Henrietta Town Justice
Scott M Adair Henrietta Member Of Town Council
Lisa S Bolzner Henrietta Member Of Town Council

Irondequoit

Ronald P Cooper Irondequoit Supervisor
Patrick K Russi Irondequoit Town Justice
Gary J Pawlak Irondequoit Member Of Town Council
Michael J Valente Irondequoit Member Of Town Council

Mendon

John D Moffitt Mendon Supervisor
James P Merzke Mendon Town Clerk
William P Fletcher Mendon Town Justice
Karen R Jenkins Mendon Member Of Town Council
Thomas G Dubois Mendon Member Of Town Council
William E Smith Mendon Superintendent Of Highways

Ogden

Gay H Lenhard Ogden Supervisor
Noelle M Burley Ogden Town Clerk
Michael P Schiano Ogden Town Justice
Scott Clyde Ogden Member Of Town Council
Malcolm E Perry Ogden Member Of Town Council

Parma

Jack D Barton Parma Supervisor
Michael A Sciortino Parma Town Justice
Stephen J Zajac Parma Member Of Town Council
G Blake Keller Parma Member Of Town Council
James R Christ Parma Superintendent Of Highways

Penfield

Tony Lafountain Penfield Supervisor
Paula C Metzler Penfield Town Justice
Debbie Drawe Penfield Member Of Town Council
Linda W Kohl Penfield Member Of Town Council

Perinton

Ciaran T Hanna Perinton Supervisor
Thomas A Klonick Perinton Town Justice
Craig R Chormann Perinton Member Of Town Council – 4 Yr Term
Seana L Sartori Perinton Member Of Town Council – 4 Yr Term
David P Belaskas Perinton Member Of Town Council – 2 Yr Term
Steven E Schalabba Fairport Village Trustee
Debra D Tandoi Fairport Village Trustee

Pittsford

William A Smith Pittsford Supervisor
Anthony J Daniele Pittsford Member Of Town Council
Katherine B Munzinger Pittsford Member Of Town Council

Riga

Brad Obrocta Riga Supervisor
Scott Okolowicz Riga Town Justice
Derek M Harnsberger Riga Member Of Town Council
Cynthia L Jessop Riga Member Of Town Council

Rush

Cathy Frank Rush Supervisor
Pam Bucci Rush Town Clerk
Phyllis P Wickerham Rush Member Of Town Council
Daniel V Woolaver Rush Member Of Town Council
Mark E David Rush Superintendent Of Highways

Sweden

Kevin Johnson Sweden Supervisor
Randall E Hoke Sweden Member Of Town Council
Rhonda L Humby Sweden Member Of Town Council
Kathleen A Bahr-Seever Sweden Receiver Of Taxes
Brian T Ingraham Sweden Superintendent Of Highways

Webster

Ronald W Nesbitt Webster Supervisor
David T Corretore Webster Town Justice
William G Abbott Webster Member Of Town Council
John J Cahill Webster Member Of Town Council

Wheatland

Linda M Dobson Wheatland Supervisor
Laurie B Czapranski Wheatland Town Clerk
Harold H Litteer Wheatland Town Justice
Howard C Hazelton Wheatland Member Of Town Council
Carl L Schoenthal Wheatland Member Of Town Council